Dlaczego trzeba leczyć próchnicę u dziecka?

Spożywanie słodkich napojów gazowanych, produktów obfitujących w cukier to pierwszy krok w kierunku rozwoju próchnicy. Ryzyko to zwiększa się jeszcze bardziej w momencie, gdy dziecko zaniedbuje higienę jamy ustnej. Warto wspomnieć, że rozwój próchnicy zależy też od rodziców dziecka. W przypadku niewystarczającej podaży witaminy D w okresie ciąży czy też karmienia dziecka butelką, próchnica może rozwinąć się znacznie szybciej.

Niektórzy rodzice uważają, że leczenie zębów mlecznych nie jest konieczne. Najczęściej tłumaczą to tym, że zęby mleczne i tak dziecku wypadną. Takie postępowanie może dziecku jeszcze bardziej zaszkodzić. Nawet jeśli zmiany próchnicze zlokalizowane są w obrębie jednego zęba, to jeśli nie są leczone, mogą rozprzestrzenić się na pozostałe zęby. Konsekwencją nieleczonej próchnicy może być także owrzodzenie dziąseł, a nawet zniszczenie tkanki przyzębia. Próchnicy u dziecka nie można zatem bagatelizować. Już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać dziecko do wizyty u stomatologa. W ten sposób wyrobimy u dziecka nawyk dbania o zęby.

Niektórzy stomatolodzy w przypadku mleczaków proponują lapisowanie zęba. Polega to nałożeniu na ząb azotanu srebra, a następnie soli kuchennej. Dzięki temu tworzy się substancja, która ma właściwości antybakteryjne i przeciwpróchnicze. W przypadku gdy próchnica dotrze do głębszych warstw zęba, czyli miazgi, konieczne może okazać się leczenie kanałowe. Niekiedy stomatolodzy decydują się na ekstrakcję zęba.

http://wyprzedzmeningokoki.pl/