Jak rozpoznać paradontozę?

Stomatolodzy alarmują, że paradontoza to problem równie powszechny, co próchnica. Paradontoza występuje nawet u ponad połowy dorosłych. Do jej rozwoju przyczynia się palenie papierosów czy niewystarczająca higiena jamy ustnej. Dodatkowym utrudnieniem w leczeniu paradontozy jest fakt, że pacjenci zbyt późno zgłaszają się do stomatologa.

Paradontoza objawia się bardzo niewinnie. Początkowo u pacjentów występuje zaczerwienienie dziąseł. Mało kto kojarzy ten symptom z rozwijającym się stanem zapalnym. Do tego dochodzi jeszcze do nadwrażliwości na zimne lub gorące potrawy. Podczas szczotkowania zębów często występuje krwawienie z dziąseł. Jeśli na tym etapie paradontoza nie jest leczona, konsekwencje mogą być poważne. Z czasem dochodzi bowiem do zaniku kości, czego skutkiem jest utrata uzębienia.

Samo leczenie tej choroby jest dość zróżnicowane. Dobór odpowiedniego sposobu leczenia uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli paradontoza znajduje się we wczesnym stadium rozwoju, dentysta może zaproponować leczenie zachowawcze. Polega ono na usunięciu wszelkich złogów z powierzchni zęba. Wskazane jest także stosowanie preparatów dla zębów nadwrażliwych. W szczególności dotyczy do pasty do zębów. Niekiedy stomatolog decyduje się na usunięcie bakterii chorobotwórczych. Jednakże w przypadku bardzo zaawansowanej paradontozy konieczna okazuje się interwencja chirurga. Z tego powodu warto zastosować wszelkie działania profilaktyczne, które polegają głównie na częstych wizytach u stomatologa.

requip modutab