Leczenie kanałowe u dorosłych
Jednym z głównych powodów wizyty w gabinecie stomatologicznym jest silny ból zęba. Ból ten może być tak intensywny, że utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Czym są spowodowane takie dolegliwości bólowe? Zazwyczaj powodem tego jest postępująca próchnica. Warto pamiętać, że jeśli próchnica nie jest dostatecznie szybko wyleczona, leczenie może być nieco bardziej bolesne i długotrwałe. Jeśli próchnica dojdzie do miazgi, wówczas konieczne jest leczenie kanałowe.
Dzięki leczeniu kanałowemu pacjenci mogą zachować własne zęby. W większości przypadków udaje się wyleczyć nawet te najbardziej zniszczone zęby. Długość leczenia zależy od liczby kanałów zębowych. A liczba ta może wynosić od jednego do nawet czterech kanałów. Zmiany próchnicze najczęściej objawiają się bólem, jednak zdarzają się przypadki bezobjawowe. Wówczas próchnica wykrywana jest przypadkowo, zazwyczaj podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego.
Podczas leczenia kanałowego stomatolog usuwa chorą miazgę z zęba. Ze względu na to, że miazga składa się z włókien nerwowych oraz naczyń krwionośnych, leczenie musi przebiegać w znieczuleniu. Zabieg dotyczy wszystkich kanałów w obrębie chorego zęba. Każdy kanał musi być dokładnie oczyszczony z bakterii. Leczenie kanałowe może trwać nawet kilka godzin. Wszystko zależy od tego, ile kanałów jest w danym zębie. Wielu osobom leczenie kanałowe kojarzy się z bólem, jednak zaniechanie leczenia prowadzi do utraty zęba. Niektórzy pacjenci narzekają na ból po zakończeniu leczenia, jednak dolegliwości te szybko ustępują.