Leczenie próchnicy butelkowej

Próchnica butelkowa coraz częściej dotyczy ząbkujących niemowlaków. Problem jest bardzo poważny, bo jeśli choroba nie będzie leczona, może doprowadzić do rozwoju licznych stanów zapalnych. Dużym utrudnieniem jest fakt, że próchnica butelkowa rozwija się niezwykle szybko. Z tego powodu bardzo ważna jest reakcja rodziców. W skrajnych przypadkach stomatolodzy usuwają zęby mleczne u dziecka. Konsekwencją tego może być utrudnione wyrzynanie zębów stałych, a nawet powstanie wad zgryzu. W jaki sposób rozwija się próchnica butelkowa?

Jeśli dziecko karmione jest słodkimi płynami, zasypia z butelką przy ustach, to ryzyko rozwoju próchnicy butelkowej wzrasta. Warto dodać, że ryzyko rozwoju próchnicy zębów mlecznych jest znacznie większe niż w przypadku zębów stałych. Stomatolodzy proponują bardzo różnorodne metody leczenia próchnicy butelkowej, jednak do najpowszechniej stosowanych zalicza się lapisowanie zębów.

Cały zabieg polega na pokryciu zęba azotynem srebra. Substancja ta wykazuje bardzo silne właściwości bakteriobójcze. Sama aplikacja jest dla dziecka bezbolesna, jednakże trzeba powtarzać go kilkakrotnie w określonych odstępach czasu. Niektórzy rodzice nie decydują się na wykonanie zabiegu u dziecka, ponieważ w końcowym efekcie ząb przyjmuje czarne zabarwienie. Jest to zupełnie naturalna reakcja, jednak dla niektórych rodziców odstraszająca. Lapisowanie zazwyczaj przeprowadza się u małych dzieci, u których wykonanie innego zabiegu jest niemożliwe. Warto wspomnieć, że lapisowanie jest zabiegiem w pełni bezpiecznym.

zapalenie wątroby typu a