Nadwrażliwość zębów u dorosłych

Nadwrażliwość zębów to jeden z częstszych problemów osób dorosłych. Dolegliwość ta objawia się bólem po spożyciu niektórych rodzajów produktów. O nadwrażliwości mówimy wówczas, gdy odsłonięta zostaje zębina, czyli ta część zęba, która nie jest chroniona szkliwem. Osoby z nadwrażliwością odczuwają przeszywający ból po spożyciu np. słodkich, gorących lub też zimnych napojów. Uważa się, że za nadwrażliwość odpowiada zbyt częsta konsumpcja owoców cytrusowych, stosowanie bardzo silnie działających past wybielających czy też nieleczona próchnica. Niektóre produkty spożywcze przyczyniają się ponadto do demineralizacji szkliwa. Jest to kolejny czynnik, który przyczynia się do rozwoju nadwrażliwości.

Nadwrażliwość zębów powinna być leczona zarówno w warunkach domowych, jak i u stomatologa. W większości przypadków dentyści zalecają stosowanie ogólnych leków bądź o działaniu miejscowym. Niekiedy przepisywane są specjalne maści i żele, które zawierają fluor. Dzięki temu można znacząco wzmocnić zęby. Osoby z nadwrażliwością powinny stosować pasty do zębów przeznaczone dla ich potrzeb. Równie istotna jest dbałość o higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku. W przypadku gdy nie jest to możliwe, warto zastosować bezcukrową gumę do żucia, który obniży pH. Należy także zwrócić uwagę na codzienny jadłospis. Najlepiej ograniczyć spożywanie owoców cytrusowych. Wszelkie gorące i chłodne napoje lepiej popijać przez słomkę. Dzięki temu można ograniczyć ból towarzyszący nadwrażliwym zębom.

http://www.gsk.com.pl/produkty/BOOSTRIX-POLIO-zawiesina-do-wstrzykiwan-w-fiolce.html inwazyjna choroba meningokokowa może dotknąć każdego!