Próchnica butelkowa
Próchnica butelkowa pojawia się u niemowlaków. Zagrożone nią są wszystkie te maluchy, które spożywają duże ilości węglowodanów. Węglowodany zawarte są w takich produktach, jak kleiki czy soki. Ząbkowanie u dzieci rozpoczyna się zazwyczaj w momencie ukończenia 6. miesiąca życia. Do tego czasu rodzice nie muszą pamiętać o szczotkowaniu ząbków niemowlaka.
Próchnica butelkowa może rozwinąć się także u tych dzieci, które przed snem karmione są słodkimi produktami. Wówczas podczas snu cukier osadza się na zębach, co z czasem przyczynia się do rozwoju próchnicy. Niektórzy rodzice pozostawiają niemowlaki z butelką przy ustach, co stanowi dodatkowe zagrożenie. Bardzo ważna jest zatem postawa rodziców. Ich działania powinny zmierzać do wyeliminowania czynników, które odpowiedzialne są za rozwój próchnicy butelkowej. Trzeba bowiem pamiętać, że zaniechanie tych działań spowoduje poważne zmiany. W dodatku te zmiany nie zawsze mogą być całkowicie wyleczone. Jakie działania ograniczą rozwój próchnicy butelkowej?
Przede wszystkim rodzice powinni dopilnować tego, aby maluch nie zasypiał z butelką przy ustach. Przed snem lepiej podawać dziecku samą wodę. Dopuszczalne jest zastosowanie smoczka, który polecany jest przez stomatologa. Jeśli matka karmi dziecko piersią, powinna wyrobić sobie nawyk przecierania ząbków kawałkiem gazy. Taka czynność powinna być powtarzana po każdym karmieniu. Warto ograniczyć również wszelkie słodkie produkty z diety niemowlaka, a najlepiej całkowicie je wyeliminować.