Próchnica – główny niszczyciel zębów

Próchnica to najczęstszy powód wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wielu pacjentów zgłasza się do dentysty dopiero wtedy, gdy próchnica objawia się bólem. Wówczas znajduje się w dość zaawansowanym stadium. Wykrycie zmian próchniczych w początkowym fazie jest możliwe jedynie wtedy, gdy systematycznie chodzimy na wizyty kontrolne.

Próchnica to inaczej postępujące niszczenie zęba, które początkowo rozpoczyna się na szkliwie. Jeśli próchnica nie zostanie szybko wyleczona, zmiany te będą obejmować coraz głębsze warstwy zęba. Na rozwój próchnicy wpływa wiele czynników. Do jednych z nich zalicza się higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, stosowanie płynu do płukania ust oraz nici dentystycznych, może znacząco zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Równie istotna jest także dieta. Spożywanie słodyczy, napojów gazowanych stwarza korzystne warunki do rozwoju próchnicy. Uważa się, że pomocne jest także wzmocnienie tkanki zębowej. Można tego dokonać za pomocą fluoru. Obecnie gabinety stomatologiczne proponują fluoryzację, jako jeden ze skuteczniejszych sposobów zapobiegania próchnicy.

Wiele osób obawia się leczenia próchnicy. Głównym tego powodem jest ból podczas borowania. Stomatolog za pomocą specjalistycznego sprzętu usuwa wszelkie zmiany próchnicze. W pierwszej kolejności następuje wiercenie, dopiero potem próchnica usuwana jest z zęba. Ząb zamykany jest za pomocą wypełniania. Najczęściej stosuje się wypełnienie kompozytowe światłoutwardzalne.

tabletki powlekane augmentin do kupienia w rewelacyjnej cenie