Niektórzy rodzice celowo nie chodzą z dziećmi do stomatologa. Najczęściej powodem tego jest paniczny lęk dziecka przed dentystą. Widok wiertła dentystycznego może skutecznie wystraszyć dziecko. Od postawy rodziców zależy, jak dziecko będzie reagować na dentystę. Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?

Stomatolodzy zachęcają, żeby pierwsza wizyta odbyła się już za niemowlaka, gdy dziecku wyrosną pierwsze zęby. Wówczas dentysta nie będzie leczył zębów, ale pokaże rodzicom, jak je pielęgnować. Na wizyty do stomatologa warto chodzić systematycznie. Dziecko powinno wyrobić sobie nawyk pielęgnacji zębów, co również odbywa się poprzez wizyty kontrolne. W przypadku bólu zęba, wizyta u dentysty będzie niezbędna. Leczenie próchnicy powinno odbywać się nawet w przypadku zębów mlecznych.

Rodzice powinni wybrać doświadczony gabinet stomatologiczny, który specjalizuje się w leczeniu zębów dzieci. Takie gabinety są specjalnie przystosowane do dzieci. Znajdziemy w nim kolorowe obrazki oraz lekarzy, którzy uspokoją dziecko przed wizytą. Ważne jest również, żeby rodzice nie okazywali negatywnych emocji. Podczas pierwszej wizyty rodzic powinien przebywać wraz z dzieckiem w gabinecie. Dla malucha będzie to oznaczać mniej stresu. Dobry stomatolog powinien być cierpliwy i uśmiechnięty. Pierwsza wizyta może być dla dziecka trudna, jednak nie należy rezygnować z kolejnych. Warto uświadomić dziecku, jak ważne są wizyty u dentysty i czym może skutkować nieleczenie zębów.