Na skutek zabaw czy przepychanej może dojść do wybicia zęba u dziecka. W przypadku, gdy jest to ząb mleczny najczęściej nie ma powodów do zmartwienia. Gorzej, jeśli wybity został ząb stały. Jednakże odpowiednie działanie sprawi, że sytuacja ta szybko zostanie opanowana. Trzeba jednak działać jak najszybciej. Przede wszystkim należy uspokoić dziecko oraz poszukać najbliższego stomatologa. Trzeba także odpowiednio przechować ząb. Jeśli dziecko jest wystarczające duże, ząb może przetrzymywać w jamie ustnej. Ząb można także przełożyć do słoiczka, w którym znajdować się będzie ślina dziecka.

Stomatolodzy przestrzegają przed jakimkolwiek dotykaniem czy przemywaniem korzenia zębowego. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy miejsce to jest zabrudzone. Rodzic nie powinien również umieszczać zęba we właściwym miejscu. Nieumiejętne działania mogą się bowiem przyczynić do rozwoju zakażenia.

W zależności od sytuacji stomatolog dobiera odpowiednie leczenia. W większości przypadków istnieje możliwość wstawienia zęba. Warto jednak pamiętać, że takie działanie wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań. Z tego powodu dziecko po zabiegu powinno chodzić na wizyty kontrolne zgodnie z zaleceniami lekarza. Równie ważna będzie odpowiednia higiena jamy ustnej. Jej przestrzeganie jest niezwykle ważne, żeby gojenie przebiegło bez żadnych komplikacji. Stomatolog może poinstruować małego pacjenta, w jaki sposób należy prawidłowo szczotkować zęby. Ważne, żeby rodzic dopilnował przestrzegania przez dziecko zaleceń lekarskich.

Aquafresh ulotka