Większość osób przychodzi do gabinetu stomatologicznego wtedy, gdy ból zęba staje się bardzo intensywny. Najczęściej przyczyną tego bólu jest zaawansowana próchnica. Czasem jednak za ból zęba odpowiada inna dolegliwość. W przypadku gdy próchnica nie jest leczona, może dojść do rozwoju poważniejszych powikłań. Jednym z nich jest zapalenie miazgi zęba. W terminologii stomatologicznej schorzenie to nazywane jest pulpitis.

Stomatolodzy wyróżniają kilka etapów tego schorzenia. Pierwsze stadium uważane jest za odwracalne. Pojawia się wówczas, gdy ból wyczuwany jest po raz pierwszy, jednak ustępuje po upływie kilku dni. O kolejnym stadium mówimy wówczas, gdy ból jest nawracający. O zapaleniu miazgi zęba świadczy ból. Może mieć on bardzo zróżnicowany charakter. W pierwszym stadium ból występuje wtedy, gdy pacjent spożywa zimne napoje lub produkty. Ból pojawia się także po zjedzeniu słodkich potraw. U niektórych osób ból jest reakcją na spożycie ciepłych produktów. Może nasilać się w pozycji leżącej bądź też występować w porze nocnej. Wszystkie te symptomy powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u stomatologa. Zapalenie miazgi zęba musi być niezwłocznie leczone.

Podczas leczenia lekarz w początkowym etapie usuwa wszelkie zmiany próchnicze. Następnie ubytek jest wypełniany odpowiednim materiałem. Niekiedy konieczne jest założenie opatrunku leczniczego. Zazwyczaj zakładany jest on na okres 3 miesięcy. Czasem leczenie zapalenia miazgi zęba polega na całkowitym usunięciu miazgi.

lek na astmę bez recepty theovent