U wielu osób dochodzi do ukruszenia jednego lub kilku zębów. Dzieje się tak z kilku powodów. Jednym z nich mogą być nieleczone ubytki próchnicze. Ponadto warto pamiętać, że zęby narażone są na liczne urazy mechaniczne. Mogą być one spowodowane np. upadkiem. Ukruszony ząb z pewnością nie prezentuje się estetycznie, zwłaszcza gdy dotyczy to zębów przednich. Współczesna stomatologia może jednak z łatwością naprawić taki ubytek. Warto zatem niezwłocznie po tym zdarzeniu skontaktować się z dentystą. Jeśli dysponujemy fragmentem ukruszonego zęba, można go przechować w roztworze soli fizjologicznej. W wielu przypadkach istnieje duża szansa, że fragment ten zostanie doklejony do zęba.

Jeśli ukruszenie dotyczyło niewielkiego obszaru zęba, lekarz może zaproponować rekonstrukcję za pomocą światłoutwardzalnego wypełnienia kompozytowego. Wypełnienie to nie będzie odróżniało się od pozostałych zębów, ponieważ jest starannie dobierane do kolorystyki uzębienia. Niekiedy lepszym rozwiązaniem okazują się licówki. Są to cienkie płytki, wykonane najczęściej z porcelany, które nakleja się na odpowiedni fragment zęba.

W niektórych przypadkach pęknięciu ulega cały ząb. W takiej sytuacji może dojść do uszkodzenia miazgi. Wówczas przed rekonstrukcją zęba dentysta wykonuje zdjęcie RTG. Często konieczne okazuje się leczenie kanałowe. Dopiero po wyleczeniu zęba nakłada się na niego porcelanową koronę. Podobnie jak w przypadku licówek, są one niewidoczne dla osób trzecich. W przypadku ułamania całego zęba, rekonstrukcja może odbywać się etapami.

https://www.ospawietrzna.pl/